Sněmovna schválila nové podmínky oddlužení, které umožní vstup do systému více lidem

06.12.2018 12:55

Sněmovna schválila nové podmínky oddlužení

Poslanci v rámci zákonodárného procesu schválili novelu zákona, která se týká oddlužení. Pojďme se společně podívat na přehled toho, co tato novela pro lidi s vysokými dluhy přinese. Nejvíce se změny týkají těch, kteří zvažují osobní bankrot. Mohou začít platit již příští rok.

Čeho se novela týká?

Příští rok se asi pravidla pro oddlužení změní. Na podobě novely insolvenčního zákona se shodli poslanci. Podle ministerstva spravedlnosti by se mělo oddlužení, tedy osobní bankrot, stát dostupnější pro více lidí. Může se tedy snížit počet lidí s nesplatitelnými dluhy, zároveň také počet lidí, kteří jsou v exekuci. Takoví raději mají práci na černo, což pro stát není ale vůbec výhodné.

Místo sedmi let jen pět

Lhůta na splacení dluhů – tedy pět let – stále trvá. Dále zůstává i podmínka umoření alespoň 30 % vašich závazků. Aktuálně však musí také dlužník dokazovat při soudním řízení, že tuto část během oněch 5 let splatí. Od novely „stačí“ dlužníkovi jen „vynaložit veškeré úsilí k uspokojení věřitelů“. Předchůdce nynějšího ministra spravedlnosti Robert Pelikán také počítal s vyškrtnutím nutnosti splatit oněch 30 % dluhů, avšak prosazoval do novely insolvenčního zákon lhůtu 7 let. Nynější ministr ji tedy zmírnil na pět.

Důchodci a invalidi

Poslankyně ČSSD Kateřina Valachová také přes Poslaneckou sněmovnu protlačila pozměňovací návrh, který se týkal důchodců a osob s invaliditou. Ten zavádí mírnější oddlužovací podmínky. Hlavním důvodem je dle předkladatelky to, že tato skupina lidí je vyloučena z pracovního trhu. Proto u nich bude při oddlužování trvat jen tříletá lhůta. Půjde, jak o osoby s invalidním důchodem, tak o ty, kteří pobírají důchod starobní. Stejně jako všech ostatních skupin se i jich ale bude týkat ono vynaložení veškerého úsilí k uspokojení věřitelů.